Retro revival: Záře a styl módy 90. let se vrací na přehlídkové mola

Moda 90 Let

Vítejte u článku na téma módní styl 90. let! Tento hluboce ikonický styl se vyznačoval výraznými prvky, jako byly velké džínové kalhoty, kožené bundy a obrovské náušnice. Móda 90. let odrážela také kulturní změny, jako například popularitu grunge hudby a důležitost značek jako Calvin Klein a Tommy Hilfiger. V tomto článku si prohlédneme nejvýraznější módní trendy té doby a jaký vliv měly na současnou módu.

Historie módy v 90. letech

Historie módy v 90. letech je charakteristická svými výraznými trendy a ikonickými kousky, které se staly symbolem této éry. V té době se začal prosazovat tzv. grunge styl, který byl ovlivněn hudbou a odporoval konvenčním módním trendům. V oblibě byly oversized flanelové košile, džíny se strhanými okraji a kožené bundy. Na druhé straně ale také přišla do módy minimalistická elegance, která zdůrazňovala čistý a jednoduchý styl. Klasické kostýmy s úzkými kalhotami, rolákem a dámskou taškou na rameni se staly ikonickým kouskem této éry, kterou reprezentovali například herci z amerických sitcomů. Celkově lze charakterizovat módou 90. let jako rozporuplnou kombinaci excentrických kousků s nadčasovou elegancí - což ji dodnes činí inspirací pro současnou módu.

Vliv ikonických filmů a seriálů na módní styl

Ikony módního stylu se často inspirovaly ikonickými filmy a seriály, které v průběhu 90. let ovlivnily celou módní scénu. Například film Pulp Fiction přinesl zpět oblibu košilím s bowlingovým límečkem a houserovskému stylu, nebo Sex ve městě, který inspiroval nespočet žen k nošení Manolo Blahnik bot a tvoření stylových outfitů jako Carrie Bradshaw. Díky těmto ikonickým filmům se móda proměnila a naklonila se více k rebelujícím trendům s rockovými prvky, ale také k ženskosti a eleganci. Vliv těchto filmů a seriálů na módní styl nebyl jen v siluetách, ale také v barvách nebo doplňcích - například kulaté brýle ze Snatche nebo barevné ponožky z Fresh Prince of Bel-Air.

Trendy ve ženské módě

V 90. letech byly módní trendy pro ženy velmi rozmanité. Mezi nejoblíbenější patřilo nošení džínových kalhot s vysokým pasem a crop topů, které ukazovaly břicho. Dále se nosily kožené bundy a motorkářské boty, které dodávaly outfitu rebelující styl.

Jinou módní vlnou bylo sportovní oblečení jako téměř každodenní outfit. Ženy nosily svetry s kapucí, kraťasy a tenisky, které byly pohodlné pro každodenní nošení.

Velkým hitem byly také kostkované košile a flanelové halenky, které se kombinovaly s džínovými kalhotami nebo koženými legínami.

Celkově lze říci, že móda v 90. letech byla ovlivněna punkovou subkulturou a grunge stylem. Jednotlivci si tak mohli vybrat z široké škály stylů a upravit si svůj outfit podle vlastních představ a osobnosti.

Trendy v pánské módě

V posledních desetiletích se v pánské módě objevily různé trendy, které odrážejí různorodost a individualitu moderního muže. V devadesátých letech byl populární grunge styl, který zahrnoval roztrhané džíny, kožené bundy a košile s potiskem. Dnes jsou v kurzu minimalistické návrhy, kde jednoduchost a kvalita materiálů jsou na prvním místě. Muži nosí více košil bez límců, elegantní kožené bundy a vybrané doplňky jako jsou hodinky nebo kabelky. Další trendem je kombinování formálního a sportovního stylu, což umožňuje mužům vytvářet zajímavější outfit pro každodenní nošení i na společenské akce. Celkově se pánská móda stala více uvolněnou a nabídla prostor pro experimentování s novými styly.

Módní ikony 90. let

Módní ikony 90. let jsou bezesporu nezapomenutelným symbolom módních trendů této éry. Dámy a pánové se inspirovali hvězdami jako Britney Spears, Spice Girls, Kate Moss, Cindy Crawford nebo Johnny Depp. Hlavním prvkem byly vysoký pas džínů a plátěné košile s kostkovaným vzorem, které se staly symbolem grunge stylu. Oblékali se do neonsvítících barev a doplňovali své outfity hravými kousky jako metalické sukně nebo trička s oblíbenými seriálovými postavami. Vynikajícím doplnkem byly hokejové mikiny a bomber bundy, které byly nedílnou součástí street stylu té doby. Celkový dojem dokreslovali typické make-upy – matné rty v odstínech hnědých a červených a oční linky podtrhující pohledy mužů i žen.

Významné módní události a módní značky

V devadesátých letech se odehrály některé z nejvýznamnějších módních událostí v historii. Jednou z nich bylo například představení první kolekce Gianni Versaceho pro H&M, což byla první spolupráce tohoto typu mezi luxusním módním návrhářem a high street značkou. Další významnou událostí byl rovněž debut Kate Moss na přehlídce pro Calvin Klein, což ji katapultovalo k statusu supermodelky.

Mezi módními značkami se v této době prosazovaly například Tommy Hilfiger a Ralph Lauren, kteří se stali synonymem amerického stylu. Mezinárodním velikánem se stal také italský label Diesel, jenž se stal populárním díky svým originálním reklamním kampaním.

Celkově lze říci, že devadesátá léta byla klíčovou érou pro módu, která ovlivnila současný světový styl a estetiku.

Módní doplňky a detaily

V devadesátých letech byly módní doplňky a detaily velmi důležitou součástí oblékání. Kabelky se staly nezbytným doplňkem, který dokázal zvýraznit každý outfit. V té době byly oblíbené kabelky s logem značek, ale také velké tašky a batohy v různých barvách. Nezapomínalo se ani na opasky a pásky s velkými sponami, které dodávaly outfitu novou dimenzi. Oblíbeným módním detailem byly také náramky a náhrdelníky s korálky či kameny, ale i piercingy a tetování, které zahajovaly éru osobního projevu skrze tělo. V tomto desetiletí nebyla žádná hranice pro originálnost při doplňování svého stylu.

Obnovování módních trendů z 90. let v současnosti

V posledních letech se staly módní trendy z 90. let velmi populárními. Některé dřívější módní prvky jako třeba crop topy, oversized košile a bomber bundy jsou opět vidět na přehlídkových molech i na ulicích měst po celém světě. V současnosti se také objevuje mnoho nových značek, které se specializují právě na obnovu módního stylu z 90. let. Lidé si opět oblíbili nejen klasické outfit kombinace, ale také hodně barev a potisků, které jsou typickým rysem tohoto období. Možná se nám zdá, že je to jen krátkodobý trend, ale stojí za to si uvědomit, že móda se v cyklech stále opakuje a nikdy nevíte, co bude další hit!

Závěrem lze říci, že módní styl 90. let byl plný kontrastů a odvážných kombinací. Od grunge až po minimalismus, tento desetiletí přineslo do světa módy mnoho novinek a trvale ovlivnilo současnou módní scénu. Nostalgie po tomto výjimečném období se stále udržuje a inspiruje tak novou generaci návrhářů i nadšenců módy.

Publikováno: 09. 10. 2023

Kategorie: móda

Autor: Veronika Křiváková

Tagy: moda 90 let | módní styl